Feminizm to też aktywizm! Edukacja to nasza siła!
W świecie, który oferuje młodym ludziom nieskończone możliwości rozwoju, nadal zbyt wiele z nich – zwłaszcza młodych kobiet – napotyka bariery w postaci stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji. Nasz projekt „Feminism is also about activism” powstał z potrzeby działania – realnego, konkretnego i angażującego. Bo feminizm to nie tylko teoria. To codzienna odwaga, by być sobą. To aktywizm.
Do kogo kierujemy nasz projekt?
Do młodych ludzi (13–30 lat) – zarówno dziewczyn, jak i chłopaków – którzy chcą zrozumieć, co tak naprawdę oznacza równość płci i jak budować otwarte, tolerancyjne społeczeństwo. Wierzymy, że kluczem do zmiany są młodzi, pełni pasji ludzie, gotowi mówić głośno „nie” dyskryminacji i „tak” równości!
Nasze cele:
- Zrozumieć feminizm – bez uprzedzeń, mitów i uproszczeń. Edukować o tym, czym naprawdę jest i czemu służy.
- Wyposażyć kobiety w narzędzia do reagowania – jak odpowiadać na seksistowskie komentarze, jak stawiać granice, jak mówić „stop” – spokojnie, ale stanowczo.
- Tworzyć nowoczesne narzędzia edukacyjne – przyjazne młodym ludziom, ciekawe, interaktywne i przede wszystkim skuteczne.
- Zachęcać kobiety do działania społecznego i politycznego – bo równość nie wydarzy się sama. Potrzebujemy głosu kobiet wszędzie tam, gdzie zapadają decyzje
Co będziemy robić?
- Interaktywne warsztaty – o równouprawnieniu, reagowaniu na dyskryminację, negocjacjach w pracy i sile własnego głosu.
- Debaty i dyskusje – bo zmiana zaczyna się od rozmowy.
- Video storytelling – młodzi uczestnicy stworzą vlogi o swoich doświadczeniach i spojrzeniu na równość płci.
- Uliczne badanie opinii – zapytamy lokalne społeczności, czym dla nich jest feminizm i gdzie widzą nierówności.
- Międzynarodowe spotkania i współpraca – z partnerami z Polski i Turcji wymienimy doświadczenia, by uczyć się od siebie nawzajem i działać jeszcze skuteczniej.
Co chcemy osiągnąć?
- Zwiększyć świadomość na temat dyskryminacji i równości płci.
- Pokazać, że każdy – bez względu na płeć – ma prawo do szacunku i głosu.
- Zbudować społeczność młodych liderów, którzy będą promować równość i reagować na niesprawiedliwość.
- Wyposażyć młodych w praktyczne narzędzia do działania i wpływu na swoje otoczenie.
Nie czekajmy na zmiany – twórzmy je razem! 😎😎
Projekt „Feminism is also about activism” o numerze 2024-1-PL01-KA210-YOU-000248981, jest finansowany, ze środków Unii Europejskiej.
